List do Przyjaciół

  • 28 lut 2024
  • Dorota Malag

KOCHANI PRZYJACIELE SZPITALA MISYJNEGO W KATONDWE Przez wiele lat okazywaliście nam wielkie zrozumienie i czynnie włączaliście się w rozwój szpitala i leczenie chorych. Dlatego i tym razem pokornie z ufnością wyciągamy ręce do Was licząc na Waszą pomoc. A o co chodzi? Chodzi o nowy aparat ultrasonograficzny (USG). W chwili obecnej mamy tylko jeden pracujący aparat ultrasonograficzny.

Jest to model siedmioletni z elektronicznymi głowicami. Aparat ten był już dwa razy w serwisie. Serwisy przeprowadzono w Polsce.

Model ten pracuje wolno, zmienia programy i czasami się zawiesza. W 2023 r. na tej maszynie zostało wykonane ponad 6 tysięcy badań, a dokładnie wygląda to tak: poradnia kobiet w ciąży: 1363 badań, oddziały 2010 badań, pacjenci z OPD-1056 badań, porodówka 1830 badań. Pacjentów do diagnostyki przybywa coraz więcej.

W 2023 mieliśmy bardzo dużo chorych z Zimbabwe (1130 badań), do takich ilości z tego kraju nie byliśmy przyzwyczajeni.

Pacjenci z Mozambiku to już nie nowość, leczą się u nas od dawna. Jako szpital misyjny przyjmujemy wszystkich pacjentów, którzy się do nas zgłoszą.

Musimy już planować zakup nowego aparatu usg, żeby nie znaleźć się w sytuacji kryzysowej, kiedy obecna maszyna przestanie działać. Sonografia stała się niezbędnym narzędziem w obecnej diagnostyce. W warunkach tak ubogich w sprzęt specjalistyczny jak nasz szpital jest to złoty środek do wspomagania diagnozy. Narazilibyśmy pacjentów na uszczerbek na zdrowiu, a nawet utratę życia. Wyobrażacie sobie kobietę z ciążą pozamaciczną, która nie jest zdiagnozowana szybko. W ciągu paru godzin może się wykrwawić i być operowana za późno.

Gdyby się udało zakupić jeszcze jeden aparat ultrasonograficzny moglibyśmy dokonać decentralizacji serwisu. Pacjenci z ośrodka zdrowia i  poradni ‘K’ byliby badani w jednym gabinecie, a pacjenci przyjęci na oddziały mieliby zapewniony serwis w kolejnym punkcie sonograficznym. Gdybyśmy chcieli spełnić pełny standard usług, to porodówka też powinna mieć własny aparat ultrasonograficzny. Trzeba jednak być realistą i rozwijać radiologię krok po kroku, więc prosimy Was kochani o pomoc w zakupie jednego aparatu ultrasonograficznego, który byłby wyposażony w głowice elektroniczne: sektorową, linearną, endowaginalną  i convexową.

Kochani jak zawsze bardzo liczymy na waszą hojność. Hojność, którą Pan wynagrodzi stokrotnie swoją łaską.

S. Mirosława Góra dyrektor szpitala wraz z siostrami. Katondwe, 14.01.2024

Tweetuj
Udostępnij
Udostępnij

To już 200 postów w mediach społecznościowych!

Wielkanoc w Katondwe