Wizyta ortopedów w Katondwe

  • 10 gru 2023
  • Dorota Malag

Na każdą wizytę gości w Katondwe czekamy z niecierpliwością, ale ostatnie odwiedziny były szczególnie wyczekiwane zarówno przez personel naszego szpitala, jak i przez pacjentów. W listopadzie przyjechali do nas specjaliści w ramach projektu ortopedycznego. To była krótka, bo zaledwie dwudniowa, ale niezwykle intensywna wizyta!

W naszym szpitalu gościliśmy ortopedów: dr Bartłomieja i Łukasza z Chorzowa oraz dr Szymona z Poznania. Towarzyszył im również anestezjolog, dr Adam z Poznania. Razem tworzyli niezwykle zgraną ekipę, która wspólnymi siłami wraz z personelem z Katondwe wykonała szereg zabiegów ortopedycznych.

O znaczeniu tej specjalizacji dla pracy naszego szpitala wspominałyśmy już nie raz. Niemal każdego dnia trafiają do nas pacjenci z urazami stóp i złamaniami kości nóg czy schorzeniami kręgosłupa. Wizyta specjalistów w ramach projektu ortopedycznego była więc niezwykle wyczekiwana, a efekty pracy lekarzy przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! W trakcie zaledwie dwóch dni udało się bowiem przeprowadzić aż jedenaście operacji, przy czym wśród pacjentów znalazła się siódemka dzieci. Nasi goście przeprowadzili konsultacje z dwudziestoma pacjentami, których czeka dalsze leczenie oraz przeszkolili personel medyczny naszego szpitala w zakresie leczenia wad wrodzonych stóp. To bardzo ważne, ponieważ wczesna diagnostyka w tego typu przypadkach pozwala na całkowite wyleczenie.

Atmosfera podczas tej wizyty była gorąca – nie tylko w przenośni, ale i dosłownie. Podczas gdy Polska w listopadzie czeka na pierwszy śnieg, w Zambii przypada wtedy upalny okres. Nie inaczej było tym razem, a temperatury były tak wysokie, że posłuszeństwa odmawiały nawet klimatyzatory. Pomimo tych niesprzyjających warunków, lekarze nie poddawali się i przeprowadzali kolejne zabiegi i konsultacje, niosąc nieocenioną pomoc naszym pacjentom, za co ogromnie dziękujemy.

Projekt ortopedyczny ma być kontynuowany w przyszłym roku i już nie możemy doczekać się kolejnych odwiedzin specjalistów!

Tweetuj
Udostępnij
Udostępnij

Goście w naszym szpitalu

Ruszyła budowa bloku radiologicznego!